24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаУште една лага: Не е изграден ветениот аква парк во Вевчани..

Уште една лага: Не е изграден ветениот аква парк во Вевчани..

Вистиномер“ го анализираше ветувањето на градоначалникот на Вевчани, Сашо Јанкоски – „Изградба на отворен базен и аква парк“ и дојде до заклучок дека ова ветување е неисполнето.

Подолу го пренесуваме во целост текстот на „Вистиномер“:

Ветување: Изградба на отворен базен, аква-парк во Вевчани.

Изградба на отворен базен, аква-парк со цел збогатување на туристичката понуда на Вевчани.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ
Ветувањето на градоначалникот на Вевчани, Сашо Јанкоски, за „Изградба на отворен базен и аква парк“, наведено како капитален проект во неговата изборна програма, „Живот во Вевчани за сите!“ (стр.17) со која излезе на локалните избори во 2017 година, е неисполнето.

За време на изборната кампања ова ветување беше објавено и на социјалните мрежи, на Фејсбук страницата на СДСМ Вевчани (4 октомври 2017).

Изградба на отворен базен, аква-парк за граѓаните на Вевчани. Со тоа ќе ја збогатиме и туристичката понуда на Општина Вевчани! Живот во Вевчани, за сите!, ветуваше тогаш СДСМ.

За базенот беше предвидена и локација во близина на обиколницата, а според изјавата на градоначалникот Јанкоски, тој требаше да се гради со јавно приватно партнерство. (ТВ Дуел О2 Телевизија 12 октомври 2017)

На 6 јули 2020 година СДСМ Вевчани повторно ја најави реализацијата на проектот, но овојпат во кампањата за предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули минатата година.

ОТВОРЕН БАЗЕН ВО ВЕВЧАНИ!

Долгоочекуваниот проект ќе стане реалност за вевчанци.Градиме по план и тоа го докажавме. Градиме за сите генерации да имаат просперитет и напредок. Градиме за младите да ни останат тука, во Вевчани. Европско Вевчани е нашата реалност, ветуваше СДСМ Вевчани лани пред парламентарните избори.

Но, и покрај бројните ветувања, досега (3.8.2021) во Вевчани не е изграден отворен базен – аква парк.!!!
Вистинометар

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...