26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонија7 години има најмладиот милионер во Македонија

7 години има најмладиот милионер во Македонија

Најмладиот милионер во државата е роден 2013 година а во 2020 година тој остварил добивка од еден милион денари од закупнина покажуваат годишните даночни пријави. Најстариот милион минатата година имал 96 години и исто така од закупнина инкасирал 4,5 милиони денари.

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, го соопшти пресекот на годишните даночни пријави според кои иако минатата година беше година на економска криза поради пандемијата на коронавирусот, зголемен е бројот на граѓани кои заработиле повеќе кај праговите од 10 и од 100 милиони денари.

Според анализата на даночните пријави во УЈП, 11 граѓани пријавиле бруто доход од над 100 милиони денари или 1,6 милиони евра во 2020 година, 557 граѓани заработиле меѓу 10 и 100 милиони денари, 40 илјади граѓани имале бруто доход од еден до десет милиони денари анајголемиот број на граѓани, 616 илјади, имале бруто плата од 100 илјади до еден милион денари во 2020 година.

Повеќе детали за прес конференцијата на Лукаревска овде.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...