20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаАвстрискиот канцелар Курц си поднесе оставка.

Австрискиот канцелар Курц си поднесе оставка.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц објави дека се повлекува од функцијата, неколку дена откако против него беше покрената истрага за корупција. Во изјава до медиумите, Курц кажа дека го предлага актуелниот министер за надворешни работи Александер Шаленберг за свој наследник.

Курц планира да остане не чело на Народната партија на Австрија и да стане нејзин лидер во парламентот.

Во средата, обвинителите кажаа дека Курц се наоѓа под истрага поради тврдењата дека владини пари биле користени во коруптивна зделка за да се обезбеди позитивно известување во еден таблоиден весник, при што бил извршен претрес и во неговото седиште. Курц ги нарече обвинувањата неосновани..Обвинувањата датираат од периодот меѓу 2016 и 2018 година, кога, како што кажаа обвинителите, средства на министерството за финансии биле користени за финансирање на делумно манипулирани анкети за јавно мислење, што служело исклучиво за интересите на една политичка партија. Ова се совпаѓа со периодот кога Курц го презема водството на Народната партија и потоа формира коалициска влада.

Тој стана најмладиот демократски избран лидер на светот кога ја предводеше Народната партија до победа на изборите во 2017, кога имаше само 31 година. Сдк.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...