9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаАКАДЕМИК КАТИЦА ЌУЛАФКОВА: ВО БУГАРИЈА ИМА 2,5 МИЛИОНИ МАКЕДОНЦИ!

АКАДЕМИК КАТИЦА ЌУЛАФКОВА: ВО БУГАРИЈА ИМА 2,5 МИЛИОНИ МАКЕДОНЦИ!

Мора да се поставиме со поцврст став кон источниот сосед. Јасно е што бара Бугарија: Да признаеме дека Македонскиот јазик и историја се бугарски! Тоа воопшто не го прифаќаме. Ние сме против внесувањето на Бугарите во македонскиот устав, но доколку има таква тенденција, мора да биде на реципроцитетна основа: И Македонците во бугарскиот устав!

Во Бугарија има над два и пол милиони Македонци, македонска емиграција, која се иселувала од Македонија во седумнаесеттиот век, осумнаесеттиот век, деветнаесеттиот век, па и во дваесеттиот век. Значи, де факто, по квантитет имаме огромно македонско население во Бугарија, но Бугарија одбива да го признае, поради тоа не сака да го промени и својот Устав. Но, предмет на договор со Владата во Софија, се разбира, мора да биде реципроцитетот меѓу Македонија и Бугарија!

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...