19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаНа новите патишта ќе има премини и за животните !!

На новите патишта ќе има премини и за животните !!

Премиерот Зоран Заев, при денешната посета на Националниот парк Маврово, оствари средба со претставници на Македонското еколошко друштво, кои го презентираа проектот за следење на рисот кој што претставува уникатен вид и наш национален симбол.

-За време на разговорот им најавив дека со изградбата на новите делници ќе имаме предвид, секаде каде што тоа е можно, секој автопат да има подземни премини или зелени мостови за заштита на животните и за поголема безбедност во сообраќајот, пишува Заев на својот фејсбук профил.

Тој додаде дека одржливиот развој на општините ќе обезбеди баланс помеѓу грижата за животната средина и економскиот развој.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...