19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаХристовски од Крушево: Изградивме над 50 километри патишта..

Христовски од Крушево: Изградивме над 50 километри патишта..

Изградивме над 50 километри патишта и ќе продолжиме да инвестираме во инфрастуктурата, порача кандидатот за градоначалник на Крушево, Томе Христовски на трибината на СДСМ во градот. Тој кажа дека е неопходно да се инвестира и во крушевските села, па затоа се гради цевковод во Саждево, резервоари за вода во Белушино и Борино, но вети дека ќе се инвестира и во образованието и младите.

-Направивме санација на сите подрачни училишта. Опремивме и оспособивме сала за театар и кино, а ќе се реконструира и Домот на културата, што ќе биде место за култура и за неформално образование. Најавувам и изградба на ново повеќенаменско игралиште, рече Христовски.

Тој додаде дека младите ќе се задржат во Крушево доколку има инвестиции, а една таква е фотоволтаичната централа вредна пет милиони евра, како и проширување на индустриската зона.

-Во 2017 година начекавме општина затрупана со три кредити и 13 милиони денари долг, а ја направивме една од најуспешните. Од општина без проекти ја направивме општина со над 50 проекти и реализирани шест милиони евра, нагласи Христовски…

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...