20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветЕУ бара да се укине границата од 0,5 промили алкохол и ограничувањето...

ЕУ бара да се укине границата од 0,5 промили алкохол и ограничувањето да се сведе на нула?!

Европскиот парламент сака ограничувањето на алкохол во крвта за возачите учесници во сообраќајот целосно да го сведе на нула.

На тој начин не би постоела границата од 0,5 промили туку во автомобил секогаш би морале возачите да седнуваат без капка алкохол во организмот.

Европарламентарците бараат од земјите-членки на ЕУ да вложат поголеми напори во поглед на сигурноста на сообраќајот на патиштата. Велосипедските и пешачките патеки кои се создадени во време на пандемијата треба да останат.

Според податоците на парламентот, 23.000 луѓе загинале во сообраќајни несреи во ЕУ во 2019 година.

Парламентот исто така сака кај државите членки да лобира да се воведе ограничување на брзината од 30 км/ч во градските средини, а тоа би се однесувало во подрачјата каде што е зголемен сообраќајот со велосипедисти и пешаци.

Извор: 24sata.hr
ММС

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...