5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Свет Живеела тешко, немале ништо, но сепак одгледала седум сина – еве како...

Живеела тешко, немале ништо, но сепак одгледала седум сина – еве како денес живее оваа мајка

Translate (Eng):[gtranslate]

Целиот свој живот Јованка Ѓуриќ била многу скромна и никогаш немала никакви барања. Многу се борела за своите седум сина да им обезбеди се, таа и ден денеска се обидува да го подобри сатстусот на семејствата кои имаат повеќе деца, пишува Вести24.

Во нивната куќа секогаш можела да се почуствува љубов, т.е без оглед на тоа во какви времиња живееле и колку и да имале проблеми, тоа никогаш не делувавало врз нивната хармонија. Меѓутоа, најмногу и паѓало тешко за одалеченоста од сeмјството, кога одела да работи некаде, а нејзините синови секогаш ги оставала дома, без нејзина грижа и надзор.

Сега дома и останале само два сина, бидејќи четворица отишле да работат и да студираат во Србија, додека еден отишол на Фочи на студии.
Таа размислува дека сите тие заминале за да го подобрат нивниот живот, но и сама признава дека не може без нив, и секогаш сака да се под нејзините „крилја“, да ги брани од се. На оваа мајка празниците и се омилен дел од годината кога сите нејзини чеда се собрани околу празничната трпеза.

РЕКЛАМА

Таа ги научила на сите вредности во животот, да почитуваат да сакаат, да бидат вредни, па кога ја прашуваат како е да се одгледаат седум сина, таа одговорила: Никогаш во животот не сум ги удрила, но мојот сопруг беше строг и доволен беше само еден поглед. И додава дека нормално дека сакала да има и една ќерка, но сепак е задоволна и вака.

Оваа мајка денеска ужива во среќата и во убавите моменти кои и ги носи животот заедно со своите два внука и една внука на шо посебно се израдувала.

- Реклами -