27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаШенке, ова е тоа" беа последните зборови на царот пред да престани...

Шенке, ова е тоа” беа последните зборови на царот пред да престани да чука неговото срце- 18 години од смртта на Ѓорѓи Колозов.

Денеска се навршуваат 18 години од смртта на легендарниот македонски актер, Ѓорѓи Колозов, кој на 55-годишна возраст замина неочекувано и без поздрав.

“Шенке, ова е тоа” беа последните зборови на царот пред да престани да чука неговото срце засекогаш…си замина кон бесконечноста, полн со желба за живот, да се радува, да твори, да се смее…

Денес се навршуваат осумнаесет тажни и празни години без царот!

Сцената живот, пуста…срцата, празни…и нема ништо по присутно од неговото отсуство…

Присетете се денес на царот на приказните, бидејќи прерано го истрча својот пат, краток, но славен!

Сполај ти за сите убајни и добрини што ни ги пружи! Те сака и милува едена цела нација!

Нека ти се бесконечно многу години честити царе, таму каде што си нема болка и тага, саде убајни царцки!

Си спомнуваме за тебе! Слава ти!

Посветил/напишал: Горан Марковски, администратор на неговата страница! Ѓорѓи Колозов.

ТУКА

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...