20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаСветБил Клинтон хоспитализиран на интезивна нега поради инфекција на крвта

Бил Клинтон хоспитализиран на интезивна нега поради инфекција на крвта

Бил Клинтон, поранешниот претседател на САД, пред неколку дена беше хоспитализиран во Калифорнија. Неговата општа здравствена состојба е добра, јавуваат американските медиуми.

Тој бил на приватен настан за својата фондација, се почувствувал уморно, по што во вторникот е примен на одделението за интензивна нега во Медицинскиот центар Ирвин на Универзитетот во Калифорнија поради инфекција на уринарниот тракт која се проширила во крвотокот.

Лекарите соопштија дека Клинтон ќе остане во болница поради следење на неговата состојба. Тој е сместен на интензивна нега поради приватност и безбедност. Тој е добро расположен, разговара со семејството и персоналот, но и станува и шета.

„По два дена лечење, бројот на неговите крвни зрнца опаѓа и добро реагира на антибиотиците. Се надеваме дека наскоро ќе може да замине дома“, истакнаа тие.

Неговиот портпарол, Анхел Урења, објави на Твитер дека неговата состојба не е поврзана со претходните проблеми со срцето или со Ковид-19. Политичарот во 2004 имаше четирикратна операција за бајпас на неговото срце, додека во 2010 година му беа ставени два стента.

Statement, from me, on President Clinton pic.twitter.com/Jbfl4evpcF

— Angel Ureña (@angelurena) October 15, 2021

Клинтон беше претседател на САД од 1993 до 2001 година. Тој е во брак со Хилари Клинтон, која се кандидираше на претседателските избори во САД во 2016 година, но изгуби од Доналд Трамп.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО