22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Во првиот круг СДСМ и Коалицијата победува во 22 општини, во...

Заев: Во првиот круг СДСМ и Коалицијата победува во 22 општини, во останатите влегува во втор круг со видлива предност

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, за Канал 5 телевизија изрази задоволство од големата поддршка што ја добива СДСМ и Коалицијата на терен и од народот, што ќе значи јасно определување, правец во кој ќе се движат општините уште во првиот круг.
„Јас дадов една моја прогноза, тоа се 22 општини завршени во првиот круг за СДСМ и Коалицијата и 6 општини на ВМРО-ДПМНЕ завршени во првиот круг, а секако во останатите општини каде имаме натпревар, ние имаме 69 кандидати за градоначалници и листи во сите 80 општини плус градот Скопје ќе влеземе со видлива предност“, истакна Заев.
Тој нагласи дека ова дефинитивно ќе даде јасна определба каде одиме, дека задоволството од тоа што досега е сработено е видливо и граѓаните ја даваат својата поддршка да продолжи „Најдоброто“ да се реализира во нашата земја.
Во врска со кампањата Заев рече дека најубавиот дел од неа се разговорите за проектите за решавање на конкретни проблеми во руралните или во урбаните средини, а СДСМ и Коалицијата навистина има една лепеза проекти , кои го менуваат секојдневието во самите општини, а најнеубавиот дел е негативната кампања на ВМРО-ДПМНЕ со негативна реторика.
„Се обидовме да дадеме одговори на одредени негативни аспекти од нивната кампања и мислам дека тоа ни е должност, како на владејачка структура, но дефинитивно останува нивната безидејност, тие се без проекти, не слушнавме еден конкретен проект, типично нешто за Скопје, Битола, Куманово за било кој од градовите во државата и тоа ќе остане забележано“, порача во разговорот за Канал 5 телевизија претседателот на СДСМ Зоран Заев.
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...