Мерко се надева на поддршката од СДСМ за победа во втор круг !!!

Рамис Мерко актуелниот градоначалник на Струга ќе се трка за нов мандат во втор круг од локалните избори. Тој вчера успеал да освои 10.956 гласови или 40,5 проценти од гласовите во Струга, покажуваат податоците од Државната изборна комисија на пребројани 100 отсто од гласовите.

Во конечната битка ќе оди со Идри Истрефи од Коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива кој освоил 9.421 глас или 34,82 отсто од гласовите.

Кандидатот на СДСМ во Струга Димче Шипинкаровски има 16,9 отсто од гласовите, или 4.352 гласа па Мерко ќе се надева на поддршка од коалициониот партнер во власта за победата во овој град.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here