19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЈованоски: Се бориме Кичево да биде и на Македонците и на Албанците...

Јованоски: Се бориме Кичево да биде и на Македонците и на Албанците и на Турците…!

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за општина Кичево, д-р Александар Јовановски преку Фејсбук објава им се заблагодари на сите оние кои го дале гласот за него и неговиот тим и приота допринеле за заедничка победа во првиот круг на локалните избори.

– Пред се, сакам да се заблагодарам на Кичевчани. На сите оние кои на мирен и достоинствен начин излегоа на гласање и со тоа придонесоа нашата општина да не биде запомнета како некое партиско трло, туку како општина која заслужува светла и европска иднина.
Посебна благодарност до оние кои и покрај наредбите и притисоците покажаа храброст и истрајност и го дадоа својот глас за вистинската опција – Кичево пред се.
Во оваа прилика сакам да им честитам и на сите оние, а посебно на нашите сограѓани Албанци, кои покажаа голема храброст и се спротивставија на политичкото сивило префарбано во зелено кое веќе 20 години преку злоупотреба на демократијата, нацијата и на верата владее во Македонија. Храброста и праведноста се едни од најголемите доблести на човекот. Доблести кои може да ги препознае секоја вера, секоја нација и секоја визија. Сакам сите да знаете дека јас и мојот тим не се бориме Кичево да биде бастион на една нација, или една политичка опција, како што се обидуваат да го претстават нашите политички противници преку паролата „Кичево беше, и ќе остане албанско“. Не почитувани Кичевчани! Ние се бориме Кичево да остане кичевско. Да биде и на Македонците, и на Албанците, и на Турците, и на Ромите, Власите и сите останати кои живеат во него, пишува тој.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...