29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаЗабаваЕгипетските власти уапсија робот по име Аи-Да под сомнение дека се занимавал...

Египетските власти уапсија робот по име Аи-Да под сомнение дека се занимавал со шпиунажа.

Египетските власти уапсија робот уметник по име Аи-Да под сомнение дека се занимавал со шпиунажа.
Пред две години, група експерти за роботика и уметност, програмери и психолози направија робот.

Овој проект вреден милиони фунти постојано се надградува со унапредувањето на вештачката интелигенција, додека делата на Аи-Да достигнуваат изложби, наведува „Гардијан“.

Ајдан Мелер, сопственик на галеријата и менаџер на развојниот проект Аи-Да, наведува дека роботот е направен да го предупреди светот за опасноста од експлоатација на технолошкиот развој, односно потенцијалната негативна насока во која технологијата и вештачката интелигенција би можеле да се развијат .

Идејата на Мелер е Аи-Да да ја поттикне јавноста и експертите да дискутираат и размислуваат подлабоко за технологијата и нејзиното влијание врз светот.

Аи-Да е медиумски магнет, а нејзините дела се изложени во галерии и специјални изложби.

Мелер договори да ги изложи овие дела во Египет како дел од изложбата „Засекогаш сега“, на која се појавуваат некои од водечките и меѓународни уметници од Египет.

Но, патот до изложбата за роботот и Мелер беше доста стресен.

Египетските власти го приведоа роботот, или како што објавија некои медиуми – уапсен под обвинение за шпионажа.

Имено, бидејќи се работи за робот, јасно е дека е составен од разни компоненти, чипови и слично, а на цариниците им било сомнително дека има модем, а на местото на очите камера.

Поради ова, тие се посомневаа во шпионажа, па уметникот робот и Мелер беа држени под надзор додека не се разреши ситуацијата.

Проблемот го реши британската амбасада, по што Аи-Да беше ослободен од притвор, што значи дека сепак ќе учествува на египетската изложба.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...