34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКасами: Теута Арифи има вработени по договор на дело на платен список...

Касами: Теута Арифи има вработени по договор на дело на платен список на општина Тетово, а се во странство

telma.com.mk
ПочетнаИзбори 2020Локални избори 2021Касами за Топ Тема: Теута Арифи има вработени по договор на дело на платен список на општина Тетово, а се во странство
Локални избори 2021МакедонијаТоп вестиТоп тема
Касами за Топ Тема: Теута Арифи има вработени по договор на дело на платен список на општина Тетово, а се во странство
20.10.2021 21:41303

-Има големи расходи на општинскиот буџет кој оди на вработувања на договори на дело, а се однесуваат некогаш и на 700-тини , 800-тини илјади евра. Станува збор за вработувања на роднини, сестри на други вработени на позиции во општина Тетово. Некои од нив не одат на работа, не знаат ниту каде е општината. Има и такви кои се во странство, а се на платен список, рече во интервјуто за Топ Тема на Телма, Билал Касами (кандидат за градоначалник на Тетово и претседател на Беса).

-Тие сега се уценети. Да не го злоупотребуваше буџетот, Теута Арифи немаше да освои ни илјада гласа, а не 10.000, рече нејзиниот противкандидат Биљал Касами, кој тврди дека дупката во општинскиот буџет е околу 12 милиони евра.

Парите што треба да одат за комуналец за ѓубрето, за шелтер-центар за кучињата-скитници и други потреби, одат за договор на дело за она да ги добие овие 10 илјади гласа – рече Касами на Топ Телма на Телма.

Интервјуто на Наташа Стојановска со Билал Касами.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...