21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМаричиќ - Нашите активисти не се тепаат а активистите на ВМРО-ДПМНЕ го...

Маричиќ – Нашите активисти не се тепаат а активистите на ВМРО-ДПМНЕ го претепаа Зијадин Села-тоа е лицемерие

Целта е да се уплашат граѓаните, да се поделат преку закани кои уште по првиот круг се упатуваат. Наследството на ВМРО-ДПМНЕ и во Скопје и во другите општини е барок, загадување и корупција. Граѓаните сигурно ќе се обединат околу прогресивната агенда и на 31 октомври ќе ги победат барокот, корупцијата и загадувањето, рече Секретарот за меѓународна соработка на СДСМ Бојан Маричиќ во гостувањето на дебата на Алсат Телевизија.

Изминатите денови сите сме сведоци на досега невидени повици на пресметка и линч со неистомислениците, кои доаѓаат од членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, дополни тој

Според Секретарот за меѓународна соработка ова е доказ дека е потребно обединување на сите прогресивни граѓани со цел да се обезбеди стабилен развој и напредок.

-Си играат со чувствата на луѓето за да собираат политички поени бидејќи немаат чувство на одговорност кога ја изгубија власта шест месеци држеа тензија во парламентот па предизвикаа крвав инцидент на 27 Април.

Нашите активисти не се тепаат, активистите на ВМРО-ДПМНЕ го претепаа Зијадин Села и дел од нив се веќе во затвор, а дел од нив протестираа низ Скопје за  нивно ослободување нарекувајќи ги уставоибранители, ако тоа не е демагогија и лицемерие, рече Маричиќ.

Тој посочи дека  Милошовски ја  направил својата политичка кариера од шатор пред собрание протестирајќи да нема албански паралелки.

-Го паметиме и кога промовираше лаги за тиранска платформа, а од другата страна пак од Алијанса јавно изјавуваа за некакви невести на Груевски и Мијалков  непријатно е да се биде во ваква коалиција и тоа не е принцип, тоа е чист интерес и борба за власт, дополни Маричиќ.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...