22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаUncategorized @mkОдличен концерт на младата македонска певица Митревска во Софија

Одличен концерт на младата македонска певица Митревска во Софија

Со одлични оценки и со голем интерес помина концертот на младата македонската пејачка Илина Митревска во Софија.

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија концерт одржа младата македонска пејачка Илина Митревска во придружба на пијано од Дилек Реџеп.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, концертот се спровел во целосна согласност со сите здравствени протоколи и по претходна регистрација.

Митревска извела класични арии од Моцарт, Поизело, Џулијани, Верди, Пучини, Хендл, Рахмањинов, Дворжак… Пијанистката Дилек Реџеп изведе познати дела од Шопен.

За МИА Илина Митревска изјави дека одамна планирала да ја посети Софија и да одржи концерт, но поради пандемијата морала да го одложи својот настап во Бугарија.

“Им благодарам на бугарските љубители на класичната музика што дојдоа во КИЦ на Македонија и што ја споделија со мене оваа уметност и ме израдуваа што настапувам во Софија”, изјави Митревска.

Во вака тешки моменти, посочи Митревска, кога светот се бори со Ковид пандемијата многу е важно одржувањето на вакви концерти и културни настани, бидејќи, како што нагласи македонската пејачка, тие помагаат на луѓето полесно да се справат психолошки со ограничувањата. Таа, исто така, беше категорична дека само уметноста може да не извади на еден здрав и поубав пат и дека уметноста е клучна за здравјето на современото општество.

На крајот од концертот Илина Митревска ја извела познатата арија Балкарола од делото на Офенбах со бугарскиот мецосопран Десислава Тодорова. На концертот во КИЦ присуствувале познати интелектуалци, претставници на културната елита на Софија и познавачи на убавата музика. На концертот присуствувала и Марија Едилеуза Фонтенеле Реис, амбасадорката на Бразил за Бугарија и Македонија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....