16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Македонија Поинаку ги повика и политичарите в недела заедно да ја чистат ски...

Поинаку ги повика и политичарите в недела заедно да ја чистат ски патеката „Копанки“

Translate (Eng):[gtranslate]

Скијачкиот центар Копанки е на сите битолчани и затоа сите мора да се грижиме за него. Иако ЕЛЕМ – Tурс делумно започнаа со средување на ски стазата, а сега заради изборите застанати се активностите, истата е во очајна состојба. Неопходно е итно средување на стазата, затоа што ако остане во ваква состојба нема да има услови за нејзино одржување во текот на скијачката сезона, велат од „Поинаку“ во нивната најава за акцијата која ја закажаа за в недела.

Ги повикаа кандидатите за градоначалник, како и кандидатите од советничките листи од целиот изборен процес – заедно да ја исчистат стазата. Повикот како што велат се однесува и на јавните претпријатија, како и стопанствениците кои се во можност да се приклучат во чистењето и уредувањето со своја механизација.

И плланинарските и скијачките здруженија, сите вљубеници во планината, како и сите сограѓани кои се можност да помогнат, за да се подготви стазата за претстојната сезона.

Советникот Иван Чулакоски кој е избран за уште еден мандат во Советот вели дека треба сите да дојдат на чистењето в недела.