24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПоинаку ги повика и политичарите в недела заедно да ја чистат ски...

Поинаку ги повика и политичарите в недела заедно да ја чистат ски патеката „Копанки“

Скијачкиот центар Копанки е на сите битолчани и затоа сите мора да се грижиме за него. Иако ЕЛЕМ – Tурс делумно започнаа со средување на ски стазата, а сега заради изборите застанати се активностите, истата е во очајна состојба. Неопходно е итно средување на стазата, затоа што ако остане во ваква состојба нема да има услови за нејзино одржување во текот на скијачката сезона, велат од „Поинаку“ во нивната најава за акцијата која ја закажаа за в недела.

Ги повикаа кандидатите за градоначалник, како и кандидатите од советничките листи од целиот изборен процес – заедно да ја исчистат стазата. Повикот како што велат се однесува и на јавните претпријатија, како и стопанствениците кои се во можност да се приклучат во чистењето и уредувањето со своја механизација.

И плланинарските и скијачките здруженија, сите вљубеници во планината, како и сите сограѓани кои се можност да помогнат, за да се подготви стазата за претстојната сезона.

Советникот Иван Чулакоски кој е избран за уште еден мандат во Советот вели дека треба сите да дојдат на чистењето в недела.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...