29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПлата и до 3.000 евра за возач на автобус во Германија

Плата и до 3.000 евра за возач на автобус во Германија

Германија се соочува со недостиг од 16.000 возачи на автобуси, а потребата од оваа професија во цела Европска унија е особено голема, бидејќи голем дел од нив заминуваат во пензија и не се обновуваат со нов кадар.

Проценките покажуваат дека до 2020 година, ЕУ ќе се соочи со недостиг од голем број возачи. Интерес за овој вид работа во Германија се појави и во Хрватска, каде веќе има луѓе кои почнале да возат градски линии на јавен превоз, пренесува Гласот на Славонија.

Договорите што ги склучуваат подразбираат учење на германски јазик неколку месеци во претпладневните часови, додека попладне одат на обука за сообраќање на линиите, односно учат по кои улици треба да возат и на кои постојки треба да застанат. На лицата им е обезбедено сместување и храна, а доколку одлучат да возат и ноќни линии, ќе имаат можност да заработат и до 3.000 евра.

Од останатите земји во ЕУ, платите во возачите во Италија се движат околу 2.000 евра месечно, во Германија од 2.500 до 3.000 евра, а во Шведска и Данска околу 3.500 евра.

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...