19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев од Кочани: Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000

Заев од Кочани: Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000

Кочани е важен град во Источна Македонија, центар на македонскиот Исток и зато е важно да продолжи по вистинскиот пат.
А вистинскиот пат е со СДСМ и Николчо Илиев напред – кон развојот, кон напредокот. Во овие четири години потавивме високи економски стандарди“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев во денешната своја посета на Кочани.

Тој истакна дека минималната плата е покачена на 15.200 денари, а до пред четири години беше 9.000 денари.

„Согласно економските движења и растот на економијата, од први јануари минималната плата ќе биде 18.000 денари или триста евра.
Тоа е логична претпоставка имајќи предвид дека растат платите во сите сектори, дека расте просечната плата во континуитет.
Државниот завод за статистика објави дека просечната плата за август оваа година изнесува 28.642 денари што е за четири отсто повисока од истиот месец од претходната година“, рече Заев пред присутните.

„Тоа е правецот во кој треба да се движи нашата земја, нашата економија и нашето општество. За да се одржи тој континуитет, за да продолжи помошта кон граѓаните, кон стопанството, треба да се избере опцијата која води напред. А опцијата која води напред е СДСМ и Коалицијата, тоа е најдоброто за Кочани, најдоброто за државата.
Кочани ќе продолжи да се развива и напредува само со Николчо Илиев, само со СДСМ и Коалицијата“, рече Заев и порача на 31 октомври, „гласајте за број 12, за да продолжи напредокот“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...