29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКазни до 2.500 евра- Од денеска во Бугарија почнуваат засилените инспекции за...

Казни до 2.500 евра- Од денеска во Бугарија почнуваат засилените инспекции за зелени сертификати.

Од денеска во Бугарија почнуваат засилените инспекции за зелени сертификати. Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарските власти во изминатите неколку дена дозволија преоден период за да објектите на затворено да се подготват за пунктови за брзи тестирања, галерии, кина и театри.

Сертификатот нема да биде потребен при посета на аптеки, мали продавници, банкарски канцеларии и државна администрација…
Казните според наредбата на бугарскиот министер за здравство, Стојчо Кацаров, се до 2.500 евра и натамошно процесуирање до обвинителството.

Контролата, што се состои од зголемени екипи на регионалните здравствени инспекторати, заедно со полициски службеници и Агенцијата за храна, ќе ги обиколуваат локациите, но веќе нема само да пишуваат предупредувања, туку и ќе санкционираат во отсуство на документ.

Сите инспектори веќе ја имаат на своите телефони апликацијата „Информативни услуги“, развиена од „Covid Check BG“, која го чита QR-кодот на сертификатите за комплексна вакцина, за лицата кои прележале Ковид-19, како и за извршени тестови.

Посебно, претпријатијата и затворените објекти за кои се однесува условот за зелен сертификат, исто така, мора да се организираат за негова верификација. Луѓето од персоналот ќе мора да вршат примарна контрола со своите телефони и да не дозволуваат клиенти без сертификат. Останува прашањето како цивилите ќе можат да бараат лични карти од персоналот за да потврдат дека сертификатот навистина му е издаден на проверениот клиент.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...