-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаЗошто не сакаме да ја научиме лекцијата од пожарите? Зошто никој не...

Зошто не сакаме да ја научиме лекцијата од пожарите? Зошто никој не одговара за неисправните хидранти?

Изгоре Инспекторатот за животна средина, пожар во Министерството за правда, пожар во модуларната болница во Тетово, пожар во бараките во Градски парк и најчестите реченици во медиумски извештаи се: „неисправни хидранти ја отежнуваа акцијата“, „причинета е материјална штета“…Да, материјална, но колкава е вредноста на тоа?

Секој нов пожар во објект не потсетува на старите проблем, кои датираат од пред неколку децении. Во секој нов пожар имаме загуба на материјални работи, архиви кои се од големо значење за една држава.

И секој нов пожар не потсетува дека имаме стари, дотраени или целосно нефункционални хидранти кои се клучни во акцијата за гаснење на пожарот.

Досега имало многу случаи каде со сигурност тие би спасиле голем дел, но никој не презема ништо, а како и за се друго во нашава држава никој и за ова досега не одговарал.

И за време на денешниот пожар, екипите од ТППЕ Скопје, не можеле да најдат функционален хидрант, па црева влечеле до новиот објект на Министерството за земјоделство.

4news

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...