16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаЕстрадаИ после три недели од смртта на фолк пејачот Васил Атанасов, неговото...

И после три недели од смртта на фолк пејачот Васил Атанасов, неговото тело сеуште не е погребано….

Фолк пејачот Васил Атанасов пред точно три недели по тешко боледување почина во Германија, каде што живееше околу две децении. Струмичанецот кој остана запаметен во јавноста по своите фестивалски настапи во 90-ите, веќе подолг период имал здравствени проблеми и последните месеци од животот за жал, ги поминал неподвижен во количка.

Здравствените проблеми на Васил наводно започнале заради стрес, предизвикан од семејни недоразбирања со синот. Тој лани се оперирал бидејќи имал проблеми со рамнотежата, и по операцијата останал неподвижен. Потоа започнале и проблемите со бубрезите, за да последните три недели ги помине во тешка состојба во болница.

Пред да се пресели во Германија работел како наставник по музичко воспитување во основно училиште во Вељуса. Атансов додека се занимаваше со фолк музика често имаше настапи низ локалите во Македонија, а учестваше и на речиси сите фолк фестивали во Македонија. По преселувањето во Германија продолжил да се занимава со музика и гостувал на семејни забави на наши иселеници. Фејзбук профилот на фолк пејачот Васил, сеуште е активен а неговите статуси и објави моментално ги пишуваа неговата сестра. Таа денес повторно предизвика бурнии реакции откако кажа дека телото на нејзиот брат Васил сеуште сеуште не е погребано, а причината била финаниска…
Во продолжение ви го прикажуваме нејзиниот статус во целост:“>ТУКА

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...