12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаЕстрадаМладиот Бах – 10 годишно момче со потекло од Виетнам мајстор на...

Младиот Бах – 10 годишно момче со потекло од Виетнам мајстор на тапани за македонска музика во Австралија

Македонската традиционална музика и ритам во седум осмини претставуваат предизвик за таленитираните музичари низ светот. Така десет годишниот Бах -талентирано момче ке најмладиот тапанар кој го положил највисокиот испит на тапани (GRADE 8 Rockshool AMEB)

Пред две години младиот Бах се запишува на часови по тапани кај учителот Пеце Марковски или кај македонците во Австралија познат како Пеце од групата Деспина и одтогш почнува дружбата и запознавањето со македонската музика

Почнавме некаде пред две години со часови и кога го видов неговиот талент и уникатност директно почнавме со вежби и испити од петти степен .

Младиот Бах има направено и неколку настапи со легендарниот Илија Ампевски-Ампе и групата Деспина

Секоја чест и успешна работа посебно на овој млад талент кој ја одбрал македонската музика и песна

Бах со учителот Пеце и неговиот татко

 

Погледнете го видеото овде

https://www.facebook.com/100000538498177/posts/pfbid02pJnyMmJFDLNDEaP3qvpf3PW6dCAmH7FDyKi5ggBwirNSLRCQ8hpQh4Qi7n6EnkgHl/?d=n

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...