15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарските медиуми го зaфркнаа премиерот 3aeв и CДCM: Арсовска нема бугарска лична...

Бугарските медиуми го зaфркнаа премиерот 3aeв и CДCM: Арсовска нема бугарска лична карта?!

Пред два дена во Скопје изби скандал со бугарски шмек. СДСМ прикажакопија од лична карта, но таму е напишано името Даниела – со една буква разлика. Според споделената копија од личната карта таа е издадена во мај 2017 година со наведена постојана адреса во Петрич и со важност до 2027.

Нашиот известувач провери на веб-страницата на МВР за бугарски лични документи. На посочениот матичен број и датум на раѓање излезе: „Документ N: датум на раѓање не фигурира во списокот на валидни бугарски лични документи.“ Арсовска во недела се натпреварува во вториот круг со актуелниот градоначалник на главниот град Петре Шилегов од СДСМ.

Премиерот Заев побара Арсовска да се повлече од вториот круг. Таа одговори на обвинувањата на владејачката СДСМ за наводно поседување бугарски пасош.

„Разочарана сум. Како не се срамат? Штета што го направија ова два дена пред крајот на кампањата. Јас не поднесувам оставка, нека си ја подготви тој во понеделник“, рече Арсовска..

Извор: 24 часа БГ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...