7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев повторно најавува дислоцирање на спомениците: Ќе ги ставиме на полјана близу...

Заев повторно најавува дислоцирање на спомениците: Ќе ги ставиме на полјана близу Скопје и ќе направиме музеј

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев повторно најави дислоцирање на спомениците од Скопје 2014 година. Тој на денешниот митинг во Карпош рече дека тоа не чинело пари.

-Заедно Владата и Градот Скопје под раководство на Шилегов сите споменици во центарот на Скопје ќе ги дислоцираме во полјана близу до Градот Скопје и ќе направиме музеј од споменици. Тоа може државата да го поднесе, не чини пари и ќе го реализираме за да остане симбол дека Скопје е прогресивно, дека Скопје слуша, дека Владата слуша и постапува по укажување на граѓаните. Овој период сме исправени сите пред нешто што е наша реалност и што беше реалност и пред четири години. Сите можете да направите паралела што се случуваше овие четири години и да се навратите на претходните 11 години и да се запрашаме сите, сакаме повторно кавги со соседите, со целиот свет? Или сакаме пријателство и да одиме напред, рече Заев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...