2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаУште еден градоначалник се откажа од службениот автомибил,парите ќе бидат пренаменети за...

Уште еден градоначалник се откажа од службениот автомибил,парите ќе бидат пренаменети за реконструкција на градинки, училишта и детски игралишта…

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, веднаш по стапувањето на фуннкција се откажа од користење на службено возило. Ѓоргиевски нагласи дека сите службени возила ќе се користат исклучиво во корист на граѓаните.
Тој исто така се откажа и д финансиските средства за репрезентација, кои, како што најави, ќе бидат пренаменети за реконструкција на градинки, училишта и детски игралишта.

„Никој повеќе нема право да ги злоупотребува службените возила во приватни цели. Од денес, клучевите на сите службени возила ќе бидат под строга контрола и ќе се користат исклучиво во корист на граѓаните, доста беше од бесцелно трошење на парите на граѓаните. Воедно, од денес, како што ветив во предизборната кампања, јас нема да користам службено возило и репрезентација, а тие пари ќе бидат пренаменети во реконструкција на градинки, училишта и детски игралишта. Затоа што, Кисела Вода мора да биде општина од 21.век. Општина за сите луѓе!“, информираше Ѓорѓиевски преку официјалната фејсбук страница.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...