7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонија„Фејсбук“ стана „Мета“. Што значи тоа за компанијата и социјалната мрежа?

„Фејсбук“ стана „Мета“. Што значи тоа за компанијата и социјалната мрежа?

Компанијата „Фејсбук“ го смени името во „Мета“, објави основачот Марк Закерберг на виртуелна презентација. Новото име треба да одговара на новата стратегија на компанијата во чии рамки таа ќе создава метаверзум.

Метаверзум претставува виртуелно опкружување во кое луѓето може да комуницираат меѓу себе со технологии за променета реалност, виртуелна реалност и слично. Тоа треба да биде сосема нов вид комуникација на интернет врз основа на виртуелната и променетата реалност.

Верувам дека метаверзумот е следното поглавје на интернетот, како и нашата компанија. Се базираме на технологија која помага во спојување на луѓето едни со други. Денес нè гледаат како социјална мрежа, но во основа на сè – ние спојуваме луѓе. Метаверзумот е следната граница, да се телепортирате каде било, да може да искусите што сакате, со кого сакате, во кој било момент. Заедно може да создадеме цела нова платформа и да создадеме една нова креативна економија во која со ставање очила на главата ќе може да влезете во нов свет. Апликациите нема да се променат, сè ќе остане исто, но метаверзумот ќе биде во центарот на нашите активности – објаснил Закерберг.

Еден од примерите за примената на метаверзумот е девојка која е на концерт во Лос Анџелес и ѝ се јавува на пријателка од Јапонија, која виртуелно се префрла на концертот во живо. Потоа двете заедно (и виртуелно) одат на виртуелна забава на која има
луѓе од целиот свет.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...