19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаБолницата направила грешка: Починатата девојка од Велес немала 23 години, имала 36..

Болницата направила грешка: Починатата девојка од Велес немала 23 години, имала 36..

Велешката болница направи техничка грешка кога утрово испрати соопштение до медиумите, во кое напиша дека од ковид-19 починала 23 годишна девојка од село Иванковци. Пред малку, до медиумите стигна нов емаил, во кој од болницата известуваат дека девојката имала 36, а не 23 години и се извинија поради грешката.

Немаме причина да не веруваме во вистинитоста на содржината на соопштенијата, кои секојдневно ни ги испраќаат од болницата, па затоа и нема причина да ги проверуваме, пред да ги објавиме. Грешки, како оваа се прават, бидејќи оној кој работи, може и да згреши. Сепак, најважно е грешката да биде исправена, како во овој случај.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...