20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски гради пат за владина коалиција со Левица, Алијанса и Алтернатива

Мицкоски гради пат за владина коалиција со Левица, Алијанса и Алтернатива

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва прогласи победа на локалните избори и ја искористи приликата да постави основи за идна владина коалиција со Левица, Алијанса за Албанците, Алтернатива на предвремени парламентарни избори. Индиректна покана добија и ДОМ и ЛДП.

-Македонија е преважна за мали соништа. Стравот никогаш не ја гради иднината, но надежта да. Многумина се сомневаа дека успехот е можен, но надежта победи. Македонија мора да се менува, а промените почнуваат од вечерва. Заеднички и сложно да го оствариме сонот кој 30 години го сонуваме.
Кажете им на сите наши браќа и сестри, ова е денот од кога почнуваат промените. Промени на имиџот на државата, промени за обединување. Ова е убедлива победа, победа на народот на Македонија. Благодарност со сите граѓани од сите политички партии и етнички заедници. Една за сите е нашата Македонија. Благодарснот до партиите кои не поддржа: до Алтернатива, Алијанса за Албанците. Благодарност до Левица. Поставивме основи за идна соработка и владина коалиција врз основа на принципи. И покрај разликите може да се обединиме околу заедничка цела. Еден опозициски блок е сосема извесен. Истиот тој ќе донесе победа на следните парламентрани избори кои многу е веројатно дека ќе бидат предвремени. Благодарност и до ЛДП и ДОМ кои најдемократски ги оставија гласачите сами да одлучат, рече Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победи во Битола, Брвеница, Василево, Вевчани, Гевгелија, Демир Хисар, Зелениково, Конче, Кочани, Македонска Каменица, Македонски Брод, Охрид, Пехчево, Радовиш, Ресен, Чешиново Облешево, Ранковце, Дебрца. Во Скопје победи Данела Арсовска, независната кандидатка поддржна од ВМРО-ДПМНЕ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...