9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаврши средбата на Заев со партнерите: Да не се брза со оставката..

Заврши средбата на Заев со партнерите: Да не се брза со оставката..

Сите лидери на владејачките коалициски партнери, на денешната средба на Илинденска со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, изразиле поддршка за актуелното парламентарно мнозинство, дознава Фокус.

Според нашите извори, Заев на средбата истактал дека не може да го менува ставот дека ќе се повлече од премиерската функција и лидерската позиција во СДСМ, после победата на опозицијата на локалните избори.

Меѓутоа, додаваат нашите соговорници, останатите партнери побарале тој да не брза со оставката, бидејќи во следниот период потребна е стабилна влада, со оглед на одредени најави дека Бугарија може да ја крене рампата за почеток на преговори со ЕУ, а претстои и сериозна енергетска криза.

Поточно, велат тие, дел од присутните сметале дека оваа влада треба да опстои најмалку до Нова Година, па дури потоа евентуално да се процесуира оставката и да се избере нова влада.

Ниту еден од учесниците на средбата не се изјаснил дека се потребни предвремени парламентарни избори, туку, според неофицијални информации, повторно станало збор за проширување на парламентарното мнозинство, на што ќе се работи следниот период.

В.С. Fokus

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...