4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонија2 жени и 79 мажи ќе управуваат со локалната власт во Северна...

2 жени и 79 мажи ќе управуваат со локалната власт во Северна Македонија

40 пати повеќе мажи од жени ќе седат во градоначалничките фотелји, откако синоќа, по вториот круг на локалните избори, се дефинираше конечниот изглед на новата локална власт во Македонија.

Градот Скопје и Старо Нагоричане се единствените општини кои во следните четири години ќе ги раководат градоначалнички. Процентуално, жени ќе раководат со 2,5% од вкупно 81 македонски општини.

Ова е најлоша родова распределба на градоначалничките мандати од локалните избори во 2009 година, кога не беше избрана ниту една жена на оваа функција. Во 2013 година беа избрани 4 жени градоначалнички, додека во 2017 година избрани беа 6 градоначалнички.

Град Скопје за првпат доби градоначалничка, откако независната кандидатка, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, победи со скоро 55% од гласовите. Вчера победи и Жаклина Јовановска, старо-новата градоначалничка на Старо Нагоричане со 56% освоени гласови.

Овој низок процент на жени градоначалнички беше очекуван, со оглед на тоа што од вкупно 299 кандидати за градоначалник на овие избори само 25 беа жени.

По вчерашниот втор круг од локалните избори ВМРО-ДПМНЕ освои најголем број градоначалнички места, вкупно 42. СДСМ има градоначалници во 16 општини, а ДУИ во 10. Во 3 општини победија независни кандидати, по две општини освоија кандидатите на БЕСА и Алијансата за Албанците и Алтернатива, а по една општина добија кандидатите на ГРОМ, ДПА и Коалицијата „Одлучно за промени“ на ЛДП и ДОМ.

Уште е непознато дали и кога во Маврово и Ростуше и Центар Жупа ќе се одржи втор круг на локалните избори, откако во првиот круг не беше постигната потребната излезност, додека во Дебар ќе се одржи уште едно гласање на 14 ноември бидејќи и по повтореното гласање ниту еден од кандидатите не го обезбедиле потребниот процент од вкупниот број од излезените граѓани на гласање. Овие општини сепак нема да ја сменат родовата слика на градоначалничките функции бидејќи во трка ќе бидат по двајца мажи.

Д.Е. Радио Моф

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...