4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСДСМ загуби и во Шуто Оризари од „својот“ Курто Дудуш

СДСМ загуби и во Шуто Оризари од „својот“ Курто Дудуш

СДСМ не успеа да го зачува водството од првиот круг на нивниот кандидат за градоначалник на Шуто Оризари, Ферит Асан. Неговиот опонент Курто Дудуш успеа да ја надомести разликата и да остане на чело на оваа скопска општина.

Дудуш на минатите локални избори во 2017 година учествуваше како кадровско решение на СДСМ. Во слично сценарио како „кумановското“ со Максим Димитриевски и него оваа есен социјалдемократите решија да не го номинираат, па тој на изборите ја прифати понудата на коалицијата ЛДП-ДОМ да настапи како нивен кандидат.

Во првиот круг Дудуш заостануваше за нешто помалку од 1 000 гласа од фаворитот на СДСМ. Пресвртот во вториот круг му го обезбедија дополнителните безмалку 2 000 гласа, добиени од учесниците кои излегоа од првиот дел од трката. На контото на неговиот противкандидат во вториот круг се слеа само околу 200 гласа повеќе од првото соочување, со што Дудуш стаса до предност која му овозможи да остане уште четири години на чело на скопската општина Шуто Оризари.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...