19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев ќе почекал прво да се средат работите со Бугарија, а можно...

Заев ќе почекал прво да се средат работите со Бугарија, а можно е да се добие и датум за преговори до Декември, а доколку не се случи тоа тој ќе си замине….

Како што дознава ПлусИнфо, премиерот на вчерашната средба со претставници на сите политички партии што го сочинуваат парламентарното мнозинство бил мошне категоричен во ставот дека „нема враќање назад “ и ги повикал парнтерите да се договорат за нов мандатар и најдоцна до петок да излезат со предлози.

Ниту Али Ахмети, коалицискиот партнер, ниту било кој од досегашните партнери и блиски луѓе на Заев не успеале да го предомислат премиерот во оставка да ја смени одлуката за повлекување од премиерската функција, откако тој ја загуби битката за локалната власт.

Премиерот на вчерашната средба со претставници на сите политички партии што го сочинуваат парламентарното мнозинство бил мошне категоричен во ставот дека „нема враќање назад “ и ги повикал партнерите да се договорат за нов мандатар и најдоцна до петок да излезат со предлози.

Заев оставката најверојатно нема да ја достави веднаш во парламентот, туку дека прво имал план да ја истера работата со македонските евроинтеграции по 12 позитивни препораки од Европската комисија, а дури кон крајот на декември, откако ќе се одржи Самитот на лидери на ЕУ каде се очекуваат клучни одлуки, да ја депонира својата оставка во Собранието.

Заев на средбата, како што дознаваме, наводно соопштил оптимистички вести дека Бугарија ќе го симне ветото и дека конечно ќе зарши агонијата во европската чекалница за почеток на преговорите со ЕУ.
Извор: ПлусИнфо

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...