12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНа Мицкоси не му се допаѓа „Северна“ но вели „ако не ја...

На Мицкоси не му се допаѓа „Северна“ но вели „ако не ја користиме ќе биде проблем“

„Тоа што се случува во дел од советите во општините, каде свечените изјави се даваат со старото уставно име на државата „Република Македонија“, е последица на неусогласеност на Уставот и законите“ – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој смета дека новото име било реалноста во која функционираме.

„Тоа што се случува во советите е резултат на неусогласеност на законите со Уставот. Законот за локална самоуправа за жал не е усогласен со Уставот и уставните измени и тие изјави што ги даваат идните советници се такви како што се. Дали некој сака од тоа да направи дефокус од главната тема, а тоа е оставката на Зоран Заев и падот на оваа влада, е друга тема“, – рече Мицкоски.

Одговарајќи на новинарски прашања околу оваа тема, тој кажа дека новото уставно име е реалност и ако не се почитува може да се случат проблеми во административното функционирање на државата. Кога ќе дојдеме на власт, рече тој, ќе работиме тоа да го промениме.

„Доколку ме прашувате дали е реалност, па ние функционираме во оваа реалност. Оваа партија има пратеници во рамките на Собранието, потпишале изјава тие пратеници со новата придавка која ја донесе таа нова реалност. Зоран Заев ја донесе таа нова реалност и ние сме се произнесле за тоа многу пати во минатото. Еве и дел од градоначалниците кои се избрани, се произнесоа. Дали таа реалност ни се допаѓа? Не, не ни се допаѓа. Но, доколку не се почитува таа реалност во рамките на административното функционирање на тие институции тогаш ќе имаме проблем со други инстанци како што е обвинителство, судство итн. Дали ќе работиме таа реалност да се промени еден ден кога ќе имаме можност? Јас ви кажувам, да ќе работиме, но во моментот таа е реалноста во која функционираме сите ние како жители во Македонија и таа е болна, понижувачка за сите нас кои ја чувствуваме Македонија како наша татковина“, изјави Мицкоски.

Ова прашање се актуализираше во јавноста откако на конститутивните седници во општините Штип и Аеродром, каде победи ВМРО-ДПМНЕ, новите советници потпишаа изјави со „Република Македонија“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...