8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев: Јас ќе ви кажам колку пратеници имаме до сега... а бројката...

Апасиев: Јас ќе ви кажам колку пратеници имаме до сега… а бројката можно е да расте уште !!!!

Имаме ново парламентарно мнозинство, објави вечерва на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, приложувајќи фотографија од која може да се заклучи дека кон досега опозицискиот блок се приклучува и Беса, со тројца пратеници.

Вечерва, според информации на „360 степени“, Мицкоски е во Собранието, на средба со Адријанит Хоџа од Беса, со Арбен Таравари од Алијансата на Албанците и со Димитар Апасиев од Левица. Четирите партии имаат 61 пратеник во овој состав на законодавниот дом.
Се огласи и Апасиев, кој пред Собранието беше крајно насмеан. Во изјава за Клан ТВ тој порача.

-Имаме ново мнозинство. Имаме обезбедено 61 пратеник. Можно е да порасне бројката и на 64, кратко изјави Апасиев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...