12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаИнспектори ќе ги „чешлаат“ општините каде се потпишуваат заклетви без „Северна“

Инспектори ќе ги „чешлаат“ општините каде се потпишуваат заклетви без „Северна“

Инспекторите треба да утврдат дали решенијата со „Република Македонија“ се невалидни и како понатаму ќе се постапува. Постои можност тие да завршат и пред Уставен суд.
Министерството за локална самоуправа ќе спроведе вонреден инспекциски надзор во општините каде новите советници на ВМРО-ДПМНЕ и на Левица заклетвите за новата функција ги потпишуваат со старото име на државата, Република Македонија. Проблемот најпрвин настана во општина Штип, каде советниците на СДСМ алармираа за ваквата појава и ја напуштија седницата.

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на Левица се повикуваат на Законот за локална самоуправа и на Преспанскиот договор и велат дека за внатрешна употреба нема никаква пречка од употребата на името Република Македонија и до пет години од почнувањето на преговорите за членство во ЕУ.

Од Министерството за локална самоуправа, пак, се децидни дека Уставот е јасен и треба да се почитува. „Независно што не е променет Законот за локална самоуправа, со Уставниот закон се опфатени сите други закони и тој мора да се почитува. Извршени се консултации со уставни експерти и од денеска ќе постапува инспекторатот“, вели министерот Горан Милевски. Министерството за локална самоуправа побара од сите единици на локалната самоуправа да го почитуваат Уставот и законите на оваа држава од каде потенцираат дека нема да дозволи незаконско работење на советите.

По ваквите укажувања, инспекторите за локална самоуправа следната недела ќе одат во контрола на општините Штип и Аеродром. Од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Штип најавија дека ќе го чекаат инспекцискиот надзор од Министерството за локална самоуправа по што ќе одлучат што понатаму да преземат. Доколку свечената изјава која ја дадоа 13 советници на ВМРО-ДПМНЕ и еден советник на Левица се прогласат за невалидни, како и изборот на претседателот на Советот на општината, кој е извршен по дадената заклетва, во тој случај, тие ќе се жалат пред Управниот суд.

Неизвесно е како ќе разреши проблемот, со оглед на тоа дека во моментов нема двотретинско мнозинство за промена на Законот за локална самоуправа во Собранието. Доколку изјавите со името Република Македонија завршат пред Уставниот суд ќе се отвори прашањето за нивната уставност, посочи деновиве Светомир Шкариќ, професор по уставно право.

Извор: DW.COM

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...