15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаПосле една деценија пронајден, украдениот луксузен часовник на Тито

После една деценија пронајден, украдениот луксузен часовник на Тито

Пронајден е златниот часовник марка Patek Philippe, кој му припаѓаше на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, а беше украден пред повеќе од една деценија.

Ова го соопшти српската министерка за култура Маја Гојковиќ. Таа рече дека познатиот луксузен часовник Patek Philippe исчезнал од Музејот на Југославија, додека била актуелна изложбата на часовници кои претседателот Тито ги добил на подарок или ги купил за својата колекција.

По повеќе од една деценија, часовникот се појавил на редовна аукција во Хонгконг, која веднаш била прекината, благодарение на директорката на Музејот на Југославија – Неда Кнежевиќ, која алармирала за целиот случај.

Во изјава за ТВ Прва, министерката за култура истакна дека кражбата на артефакти е многу профитабилен бизнис на црниот пазар денес, а вредноста на украдените ремек-дела од Србија е околу половина милион евра, пренесе РТС.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...