-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаДодека јавноста беше загрижена каде е премиерот Заев и што прави, тој...

Додека јавноста беше загрижена каде е премиерот Заев и што прави, тој денес го искористил прекрасниот ден за возење мотор.

Во изминатите неколку денови главна тема на политичката сцена во државата е владиното мнозинство како и гласањето на недоверба на Владата.

Јавноста гледаше различни сценарија. Мицкоски најави дека има мнозинство кое би можело да состави и нова Влада. Подоцна следуваше демант од Гаши кој рече дека со сигурност има мнозинство за недоверба на Владата, но не и за составување на нова.

Се појавија шпекулации и дека еден од пратениците бил изманипулиран, односно не знаел дека и Левица ќе биде дел од коалицијата, поради што ќе се повлече. Подоцна и тој информираше дека е за растурање на владиното мнозинство, но не е за составување на Влада со Левица, која е анти-НАТО и анти-ЕУ насочена.

Имаше информација и дека три пратеници од ДУИ ќе заминат и ќе дадат зелено светло за недоверба на Владата. Подоцна и тоа беше демантирано од високите членови на партијата.

Се прават многу математики, шеми, кој со кого ќе направи коалиција, кој кого ќе “предаде“. Но, тивко сите размислуваат за едно прашање, иако никој истото не го постави: КАДЕ Е ЗОРАН ЗАЕВ?

Ексклузивно news51 дознава дека Зоран Заев викендот бил во фамилијарна и пријателска атмосфера. Ги полнел батериите. Воопшто, барем пред луѓето со кои се дружи не покажал нервоза, ниту пак загриженост. Бил целосно смирен, насмеан и со ведар лик. Недела, денес, го искористил денот за возење со мотор, во друштво на своите пријатели…

Дали тоа значи потврда на неговата оставка во понеделник или враќање на голема сцена во политиката – ќе дознаеме наскоро!

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...