21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаОткако ВМРО собра 61 пратеник- Спикерот Талат Џафери, во четврток во 11...

Откако ВМРО собра 61 пратеник- Спикерот Талат Џафери, во четврток во 11 часот, ја закажа седницата за доверба на владата.

Спикерот Талат Џафери, во четврток во 11 часот, ја закажа седницата за доверба на владата.

Ова следува откако 61 пратеник од опозициските ВМРО-ДПМНЕ, Левица и ААА, заедно со владејачката Беса, најавија дека имаат ново парламентарно мнозинство, кое ќе покрене постапка за изгласување на недоверба на владата на СДСМ и ДУИ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...