22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПратеничка од ВМРО-ДПМНЕ во скафандер ќе и гласа недоверба на Владата

Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ во скафандер ќе и гласа недоверба на Владата

Пратеничката Ангелинка Петкова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во моментов се наоѓа во изолација, бидејќи е позитивна на Ковид 19, потврдуваат од ВМРО-ДПМНЕ за „Фокус“.

Изолацијата ќе и трае и во четврток, за кога е закажано гласањето недоверба на Владата во Собранието.

Од ВМРО-ДПМНЕ неофицијално велат дека „со задоволство“ ќе пристапат кон гласање во скафандер, со оглед на тоа што Комисијата за заразни болести објави протокол за присуство во Собрание на пратеници болни од Ковид – 19. Но, и со оглед на досегашната пракса.

Имено, Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ и Мирослав Богдановски од ДОМ беа пратениците кои во април со скафандери дојдоа во Собранието за да го гласаат петтиот пакет економски мерки за справување со пандемијата.

Ова тогаш наиде на лавина реакции од јавноста, но и од страна на ВМРО-ДПМНЕ кои жестоко реагираа. Потоа Комисијата за заразни болести објави дека има протокол под кои пратеници позитивни на Ковид може да гласаат во Собранието.

Катерина Смилева Божиновска ФОКУС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...