4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаШилегов заборавил дека е енергетска криза, па пред заминување потпишал договор во...

Шилегов заборавил дека е енергетска криза, па пред заминување потпишал договор во вредност од 243.000 евра за Новогодишно украсување.

Градот Скопје годинава склучи договор за украсување на градот за новогодишните празници.

Украсувањето на градот ќе чини околу 243 илјади евра.
Договорот го потпиша поранешниот градоначалник на Скопје Петре Шилегов со фирмата „Линк медиа плус“, која беше единствената компанија што доставила понуда на јавниот повик објавен во септември.

„Украсувањето опфаќа поставување на дрвото на плоштадот Македонија, како и украсување на неколку различни локации. Декорирањето и украсувањето за време на новогодишните празници треба да биде на високо естетско ниво, во духот на модерното живеење, со современо и привлечно дизајн, со уметнички ефекти.Украсувањето мора да биде завршено до 20 ноември“, велат за ТВ 21 од бирото за јавни набавки.

Она што е скандалозно е што Шилегов на само еден месец пред истекот на својот мандат потпишал договор за осветлување на градот вреден четврт милион евра во време кога Македонија и светот се наоѓаат во тешка енергетска криза.

Прашањето за воведување на енеретска кризна состојба, според најавите, ќе се најде на владина седница денеска. Во донесената владина уредба се предвидуваат рестрикции во кроистењето на струјата, но, не и за домаќинствата.

Ограничувања со воведувањето енергетска криза

-Исклучување на сите светлечки реклами,

-Осветлението на улиците, плоштадите и другите објекти се намалува до минимален сигурносен обем на осветлување,
-Забрана за употреба на електрична енергија за додатно загревање на деловни и службени простории.

Ваквата уредба значи дека и да биде поставено новогодишното улично осветлување тоа никогаш нема да биде вклучено…

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...