12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаUncategorized @mkЕнергетска криза на прагот - поранешниот директор на РЕК Битола најавува дека...

Енергетска криза на прагот – поранешниот директор на РЕК Битола најавува дека не чека тешка зима

Поранешниот директор на РЕК Битола Спиро Мавровски во Студио 10 истакна дека енергетската криза многу ќе се одрази во земјава.

-Резервите со кои се започна грејната сезона се катастрофални. Сезоната е почната, а вториот блок во РЕК Битола е во ремонт, третиот блок допрва треба да се санира – изјави поранешниот директор на РЕК Битола, Спиро Мавровски во Студио 10.

-Кога имате еден блок на мрежа, е проблематично, а граѓаните тоа ќе го платат. По Нова година ќе има драстично покачување на електричната енергија. Можните енергетски ресурси кај нас се мизерни, кажа Мавровски во разговорот за Студио 10.

Интервјуто погледнете го тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...