15.8 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски: Ќе се набавува јаглен од Косово и фирма од Берово

Ковачевски: Ќе се набавува јаглен од Косово и фирма од Берово

Компанијата ЕСМ склучи договор за набавка на 130 илјади тони јаглен од планираните 300 илјади за активирање на термоелектраната Осломеј со цел да се ублажи енергетската криза во земјава, соопшти директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски.

Договорените количини ќе почнат да се транспортираат во земјава од средината на ноември до крајот на јануари, најави Ковачевски во изјава за ТВ Сител

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...