20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПратеникот Никола Мицевски во скафандер од Штип тргнува на гласање за доверба...

Пратеникот Никола Мицевски во скафандер од Штип тргнува на гласање за доверба на Владата

За денеска во 11 часот е закажана седницата на Собранието, на кое се очекува да се разгледува иницијативата од 20 пратеници за гласање на доверба на Владата. Опозицијата со поднесување на оваа иницијатива тврди дека има обезбедено мнозинство од 61 пратеник. Меѓу овие пратеници се и двајца кои се во изолација. Се работи за координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, Никола Мицевски, пратеник од Штип и неговата колешка од Гевгелија, Ангелинка Петкова.

Следејќи го примерот на нивните колеги од коалицијата на СДСМ, Мицевски за ММС најави дека ќе гласаат во скафандери.

-Тоа е согласно Протоколот на Комисијата за заразни болести, а веќе е практикуван на претходни гласања. Тоа значи со целосна заштитна опрема и обезбедени услови од собраниските служби за таа цел, изјави Мицевски.

Пратениците од владиното мнозинство Бисера Костадиновска Стојчевска од Битола и Мирослав Богдановски на 21 април 2021 година, кога се гласаше за доверба на Владата, во Собранието пристигнаа во скафандери и заштитна опрема, спроведени од собраниските служби. Превозот сами го организираа со прифатни амбулантни возила. Тоа беше второ гласање од собраниските кабини во новата пленарна сала, кои беа да искористени за изолирано гласање на пратеници кои се позитивни или со сомнение дека имаат корона вирус. Претходно од овие кабини гласаше пратеникот на ДУИ, Арбен Зибери.

Одлуката за изгласување недоверба на Владата се донесува со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Владата поднесува оставка доколку ѝ биде изгласана недоверба.

MMS

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...