7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаКасами го исклучи Реџепи од БЕСА

Касами го исклучи Реџепи од БЕСА

Биљал Касами го исклучи Кастриот Реџепи од партијата. Касами на Фејсбук ја пренесе одлуката која стапува на сила веднаш.

„Кастриот Реџепи кој вчера не се појави во Собранието, за да го поддржи предлогот за недоверба на Владата, со што постапи спротивно на одлуката на партијата и сериозно го наруши престижот на партијата. Движењето БЕСА, односно јас како лидер на партијата, согласно статутарните норми, односно член 14 став 3 точка 3.3 од Статутот на Движењето БЕСА, го исклучувам горенаведениот член од сите партиски функции и член на Движењето БЕСА“, пишува Касами.

Кастриот Реџепи беше пратеникот поради кој не успеа иницијативата на ВМРО ДПМНЕ, за гласање недоверба на владата, на која и се приклучија Алијанса за Албанците и движењето БЕСА. На иницијативата беше потпишан Реџепи, но пред да почне собраниската седница, тој не се пиојави, поради што иницијативата го немаше потребното мнозинство и кворум за усвојување на дневниот ред. Реџепи не се појави цел ден во собранието, што предизвика бројни шпекулации во јавноста дека е киднапиран. Во полиција го пријави лидерот на БЕСА, Касами, но во истовреме Реџепи се појави на ФБ.

Во видео обраќање порача дека е на сигурно. Реџепи, во обраќањето вели дека зборува со чиста совест и се одлучил да ја одбере страната која е за ЕУ и НАТО, а не онаа со анти-албанците иако ден претходно се потпиша на инцијативата поддржна и од неговата партија во партнерство со ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за албанците, Алтернатива и Левица.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...