11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаОва е полицаецот кој изгуби работа што им удрил шамар на лица...

Ова е полицаецот кој изгуби работа што им удрил шамар на лица кои управувале возило пијани (Фото)

Јавноста со поддршка за полицаецот кој ја изгубил работата за употреба на прекумерна сила врз лица кои управувале возило во алкохолизирана состојба.

Во Америка доколку некој се спротистави на полицаец може да биде застрелан на лице место, тука за шамар се брка од работа и се осудува на затворска казна. Полицијата воглавном си има работа со проблематични лица и нормално е во одредени случаи да има потреба да употреби и сила.Ова е Гоце полицаецот од Битола што е осуден на 1 година во затвор и изгуби работа затоа што им удрил шамар на лица кои управувале возило во алколизирана состојба и притоа не само што сериозно ја загрозиле безбедноста на граѓаните, туку дрско го навредувале и му се заканувале поради тоа што ги сопрел.Ако државата и судството не го штитат животот и достоинството на оние кои се задолжени да се грижат за нашата безбедност и нашите животи справувајќи се со криминалци и насилници, тогаш тие ќе се пасивизираат и ќе настане анархија.Парадоксот и иронијата се до толку поголеми што ова се случува во време кога осуденик пуштен на слобода во акохолизирана состојба и дрогиран прави сообраќајка со смртни последици престигнувајќи на полна линија. Истиот тој е осуден со 6 месечна затворска казна, што е многу поблага од онаа на полицаецов.Да не реагирал овој полицаец и да ги отстрани од сообраќај алкохолизираните лица, постоела голема е веројатноста дека и некоја фамилија во Битола денеска ќе била завиена во црно. А можеби и им го спасил животот токму на оние кои возеле во алкохолизирана состојба со тоа што ги отстранил од сообраќај… пишува на Фејсбук статус на страната Џандар.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...