7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаБорисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија за зелено светло за Македонија, и...

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија за зелено светло за Македонија, и тоа поради лошата надворешна политика на Радев

ЕУ ќе ја понижи Бугарија со цел Македонија да добие зелено светло за почеток на преговори и тоа е поради неуспешната надворешна политика на Румен Радев, изјавил за “НОВА ТВ” поранешниот бугарски претседател Бојко Борисов.

Борисов го цитирал францускиот претседател Емануел Макрон, кој рекол дека до декември Македонија треба да започне преговори, што според него значи дека ЕУ ќе ја принуди Бугарија да направи отстапки.

Според Борисов, Радев претставува штета за Бугарија, а рекол и дека тој ги поделил партиите во земјата во анти-Радев и про-Радев и анти-Борисов и про-Бориов.

Бугарија во моментов ја предводи техничка влада, а во недела трет пат по ред ќе се одржат предвремени парламентарни избори, откако во претходните два обиди никој не можел да формира влада.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...