16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Центар Жупа и Маврово нема да има градоначалници

Во Центар Жупа и Маврово нема да има градоначалници

Владата наименува повереници, наместо градоначалници во во руралните општини Центар Жупа и Маврово- Ростуше, каде што на 17 октомври го немаше потребниот минимален цензус од 33 отсто излезност на гласачите.

Владата заклучила дека во овие краеви миграцијата на населението е огромна, па поради тоа не се очекува во повторено гласање да се обезбеди

За општина Центар Жупа владин повереник е Арјан Ибраим, инаку досегашен градоначалник на општината, а во Маврово- Ростуше, тоа е Медат Куртовски, досегашен градоначалчник на оваа општина.

Ибраими имаше повеќе гласови од неговиот противкандидат Шаин Шакир, а и Куртовски имаше предност во однос на  Мевмед Џафери.

Во првиот круг и во двете општини се избрани советниците, каде мнозинство имаат СДСМ и колицијата.

Faktor

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...