Мицкоски: Не се знае каква ќе биде иднината со Зоран Заев

„Сите проблеми се настанати од Заев, и тој не може да биде решение„ – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за српската телевизија „Хепи“.

– За жал не успеавме во изгласување на интерпелацијата за недоверба на Владата и иако имавме 61 потпис, што е апсолутно мнозинство во македонскиот парламент. Но, еден пратеник се предомисли кој пред неколку дена пред интерпелацијата се потпиша на истата интерпелација за недоверба на Влада. Ние опозициските партии се обединивме и покрај нашите внатрешни разлики бидејќи имавме само една заедничка цел да падне криминалната Влада предводена од Зоран Заев – истакна Мицкоски.

Мицкоски додаде дека целта на опозицијата е да падне владата на Заев по резултатите на локалните избори, каде што Заев и СДСМ беа жестоко поразени од граѓаните.

– Заев ја најави својата оставка од претседател на СДСМ и претседател на Влада, но потоа се предомисли со изговор дека не може сега да си замине од функциите бидејќи има многу проблеми во државата кој тој треба да ги реши. Сега прашањето е дали е тоа некој нов премиер, бидејќи тој е премиер 52 месеци, ако се одземе оној период на техничка Влада кога ги украдоа изборите, тоа се неколку месеци околу 7-8, значи Заев е премиер точно околу 4 години. И овие проблеми со кои сега државата се соочува се проблеми кои настанаа од кога Заев е премиер – заклучи Мицкоски.

Мицкоски посочи дека Заев ги креираше сите проблеми со кои државата се соочува сега, и тој не може да биде решение на истите.

Не се знае иднината каква ќе биде кога станува збор за Зоран Заев, но ние си имаме свои планови. ВМРО-ДПМНЕ е проевропска и проНАТО партија, истакна Мицкоски.

– Дали граѓаните во Македонија со Зоран Заев живеат подобро, со сигурност не живеат подобро за жал. Дали со Заев имаме подобро образование? Не. Дали имаме подобар здравствен систем? Не. Дали имаме подобра економија? Не. За жал најлоши сме во регионот. Дали е намалена стапката на криминал и корупција во Македонија? Не, најлоши сме во Европа. И сето ова кога ќе се собере кој профитираше? Профитираше семејството Заеви кое владее денес во Македонија, а изгубија граѓаните – рече Мицкоски.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here